Just another WordPress.com site

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza

Jest jednym z oddziałów Biblioteki Raczyńskich w pionie Zbiorów Specjalnych. Głównym zadaniem muzeów literackich jest pokazywanie pamiątek po pisarzu, jego dorobku twórczego, związku pisarza z epoką oraz podtrzymywanie pamięci twórcy; ważnym problemem jest oddziaływanie na zwiedzających poprzez stworzenie odpowiedniego nastroju ekspozycji i komentarza.

Ignacy Moś przed wejściem do muzeum

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza powstało w czerwcu 1978 r. dzięki fundacji Ignacego Mosia – kolekcjonera pamiątek po Sienkiewiczu, który w akcie darowizny z dnia 5 października 1977 r. stwierdził:

Darczyńca zastrzega sobie, że zbiory pozostaną po wsze czasy w mieście Poznaniu, tworząc niepodzielną całość pod patronatem Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

10 czerwca 1978 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum.
Ekspozycja – kolekcja Ignacego Mosia znalazła piękną oprawę w zabytkowych wnętrzach adaptowanych przez prof. Witolda Gyurkovicha. Ekspozycję muzealną zaaranżował projektant tak, że tłem dla zbiorów I. Mosia uczynił wnętrza salonów z przełomu XIX/XX w.

W poszczególnych salach znalazły miejsce wyroby rzemiosła artystycznego, dzieła sztuki, książki itp. – wszystkie z kręgu tematycznego „Sienkiewicz” oraz wątków z jego twórczości. Materiały dotyczące biografii pisarza wydane w 39 wersjach językowych umieszczone zostały w specjalnych szafach – tryptykach (fotografie z epoki pisarza, jego rodziny, przyjaciół, dokumenty, listy itp.). W szafach tych znajdują się także rysunki Wiesława Śniadeckiego – projekty scenografii do filmu W pustyni i w puszczy (premiera w październiku 1973 r.)

Zbiory przez minione dwudziestopięciolecie były stale uzupełniane przez Ignacego Mosia w kolejnych fundacjach w latach 1983, 1987, 1993 i w przekazach bieżących, aż do jego śmierci (14 grudnia 2001 r.), a także przez dużą grupę prywatnych darczyńców i zakupy Biblioteki Raczyńskich. Dzięki tym darom i zakupom Muzeum wzbogaciło przede wszystkim swój księgozbiór (dochodząc do 4000 wol.), a także zbiory sztuki, zwłaszcza kolekcję medalierstwa, która w latach 1987-2001 znacznie powiększyła się dzięki ofiarności Ignacego Mosia. Aktualnie mamy medale nie tylko o tematyce sienkiewiczowskiej, ale obejmujące całą literaturę polską (460 pozycji).

Bezcennymi eksponatami są: odlew maski pośmiertnej i prawej dłoni pisarza wykonane przez rzeźbiarza F. K. Blacka, także rękopisy pisarza i osób z nim związanych, zdjęcia z epoki dotyczące Sienkiewicza i jego otoczenia, pierwsze wydania wszystkich powieści Sienkiewicza oraz  ich przekłady na 39 języków, a w zbiorach sztuki znajdują się prace m.in. P. Stachiewicza, K. Pochwalskiego, W. Łuskina, W. Boratyńskiego.

Muzeum proponuje:

  • zwiedzanie ekspozycji stałej i wystaw czasowych, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-17:00 (wycieczki należy zamawiać z wyprzedzeniem)
  • tematyczne lekcje z zakresu życia i twórczości H. Sienkiewicza
  • 10 wersji wystaw, które można wypożyczać; dotyczących twórczości i życia pisarza, m.in. „Quo vadis w sztuce”, „Kobiety w życiu Sienkiewicza”, „Podróże Sienkiewicza”, „Dzieci w życiu i twórczości Sienkiewicza”.
  • uniwersalny zestaw podstawowych informacji o Sienkiewiczu w fotografii (z oryginałów stanowiących własność Muzeum).

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza jest również siedzibą Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich

Adres:

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza
Oddział Biblioteki Raczyńskich
Stary Rynek 84
61- 772 Poznań
tel. 061-852-24-96
muzeumhs@bracz.edu.pl

Więcej informacji na stronach internetowych Muzeum oraz ich Facebooku.

Reklamy

Comments on: "Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu" (1)

  1. Obecnie kończy się trwający trzy lata remont i przebudowa Muzeum. Od 7 czerwca będzie można oglądać bogate zbiory w nowych wnętrzach oraz korzystać z nowoczesnego wyposażenia multimedialnego podczas zwiedzania. Muzeum będzie czynne: wt.-pt 9:00-17:00, w soboty 9:00-16:00, pon., niedz., święta – nieczynne. ZAPRASZAMY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: